Ev Kiralarken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

Ev Kiralarken Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

           Ev kiralamak günümüzde oldukça zahmetli bir iş. Kiralayacağınız evi önceden kontrol etmeniz lazım ki sonradan hem cebiniz yanmasın hem de başınız ağrımasın. Kiralanacak evin her şeyi mükemmel olmak zorunda değil. Belli başlı şeyler yerinde olsun bir sıkıntı çıkmasın yeterli. Mesela, boyası düşmüşse bu yapılır hem çok masraflı değil hem de çok uğraştırmaz. Ancak, yalıtımı kötüyse hem cebinizi yakar hem de çok uğraştırır. Dolayısıyla ev kiralarken ufak tefek şeylere takılmamak lazım. Ev kiralarken dikkat etmeniz gereken hususları ise şöyle özetleyebiliriz…

Kiralanacak Ev ve Ev Sahibini Araştırmak

           Kiralayacağınız evi araştırmak size çok şey kazandırır. Önceden yapacak olduğunuz küçük bir araştırma ev hakkında daha çok bilgiye sahip olmanızı sağlar. Kiralanacak evi araştırmak kadar ev sahibini araştırmakta önemlidir. Çünkü, sonuç olarak siz onun dairesinde bir kiracısınız. Nasıl bir insan? Neleri sever? Kibar mı? Bunları araştırmanız ev sahibinin size olan güvenini hem arttırır. Hem de ileride sorun yaşamazsınız. Ayrıca tutacağınız evin sahibini araştırmak sizi bir dolandırıcılık tuzağından da kurtaracaktır. Çünkü, bazı dolandırıcılar ben ev sahibiyim diye insanları kandırarak parasını alıp kayıplara karışabiliyor.

Merkezi Bir Yerde Olması

           Belki de kiralayacağınız evde bakmanız gereken en önemli husus merkezi bir yerde olmasıdır. Sonuç olarak arabanız yoksa mecburen otobüs, deniz otobüsü, metro gibi şeyleri kullanırsınız. Evinizin bunlara yakın olması size büyük bir artı sağlar. Sonuçta kimse evinin merkezi bir yerde olmamasını istemez. Ayrıca kiralayacağınız dairenin hastaneye de yakın olması sizin için mükemmel bir avantajdır. Acil bir durum olduğunda hemen yakınınızdaki hastaneye gidebilirsiniz.

Fiyatının Uygun Olması

           Kiracıların en çok baktığı husus çoğunlukla fiyattır. Fiyat açısından uygun olup evin özellikleri güzelse mükemmel bir uyum sağlanır. Ev kiralarken dikkat etmeniz gereken şey kesinlikle fiyat performans açısından uygun olmasıdır. Evinizin fiyatının hem uygun olması lazım hem de her yere yakın, kaliteli bir ev olması lazım. Böyle bir ev bulabilirseniz gerçekten sizin açınızdan mükemmel olur.

Binanın Yaşı

           Binanın yaşı oldukça önemli bir konudur. Kiralayacağınız dairenin bulunduğu binanın yeni yapılmış olması çok iyi bir avantajdır. Çünkü eski yapılar depremler gördüğünden iç iskeleti zarar görmüş olabilir. Bu da olası bir depremde kötü sonuçlar almanıza neden olabilir. Özellikle deprem bölgesinde bulunduğumuzdan dolayı yeni yapılmış bir binayı tercih etmek ev kiralayacaklar için en doğrusu olacaktır.

Ev Yalıtımı

           Ev yalıtımı sizin özel hayatınız için oldukça önemlidir. Sonuç olarak eşinizle veya çocuklarınızla tartıştığınız bir konunun yan veya üst dairede duyulmasını istemezsiniz. Bu açıdan gizliliğiniz için yalıtımı yüksek bir daire tutmanız sizin açınızdan oldukça iyi olacaktır. Ayrıca kiralayacağınız evin ısı yalıtımının iyi olması sizin kışın daha iyi ısınmanızı hem de yazın evinizin serin kalmasını sağlayacaktır.


Evin Havadar Olması

           Diğer önemli husus ise tutacağınız evin havadar olmasıdır. Evinizin havadar bir yapıda olması sizin bunalmanızı önleyecektir ve enerjinizi yükseltecektir. Aksi halde kendi evinizde bunalabilirsiniz dolayısıyla evden de çok çabuk sıkılırsınız.

Manzara

           Manzara açıkçası işin lüks kısmına kaçmakta. Her şey tamamsa son olarak manzaraya bakabilirsiniz. Tabii ki de manzarası güzel olan bir evi kiralamanız hem yaşama sevincinizi yükseltir hem de enerjinizi maksimum seviyeye getirir. Her gün manzara karşısında uyanmanız sizin için çok iyi olacaktır.

Tesisatlar

           Tesisatlar, önce kontrol edilmesi gereken şeylerin başında geliyor. Çünkü kimse tesisatla uğraşmak istemez. Dolayısıyla önceden yapacağınız bir araştırma sayesinde hem tesisat sorununu ortadan kaldırırsınız hem de zaman kaybı yaşamazsınız.