Evden Eve Çiçeklerin Taşınmasında Paketleme Nasıl Yapılır?

Taşınmaya karar verdiniz ve gerekli tüm hazırlıkları yaptınız diyelim. Bunun neticesinde el bebek gül bebek büyüttüğünüz, baktığınız bahçenizi ki özellikle de çiçeklerinizi de taşımaya karar verdiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Yaşadığınız yerde bulundukları ortamın havasını, görünümü, ferahlığını kısacası bulunduğunuz yer içerisinde size adeta yeni bir dünya yaratan çiçeklerin taşınmasında oldukça dikkat etmelisiniz. Çünkü bu nadide bitkiler olabildiğince hassas olmak ile birlikte en ufak bir yanlış harekette solma tehlikesi ile karşı karşıya kalırlar. Sizin için çiçeklerinizi doğru bir şekilde paketlemek ve taşımak için birkaç önemli adım derledik:

1.Taşınmadan Önce: Çiçeklerin taşınmasından bir gün önce onları sulamanız gerekir aksi takdirde taşıma esnasında çok sulu ya da kuru olur, bu iki durum da çiçeğe zarar verecektir. Çiçekleriniz için önceden uygun büyüklük ve tasarımda kutular almalısınız bulamaz iseniz evde kendiniz de yapabilirsiniz. Çiçeklerin taşınmasını nakliye firması ile yapacaksanız eğer önceden durumu bildirin ki onlar da duruma uygun araç ile gelebilsin.


2.Hazırlık: Çiçekleri bulunduğu saksı altlığından ayırın ve saksı ile birlikte bir poşete sarın ve poşet ağzını çiçeğe zarar gelmeyecek şekilde sarın. Böylelikle sarsılmalarda toprağın dağılması önlenmiş olur. Duruma göre bağlamak için plastik kelepçe tarzı araçlar da kullanabilirsiniz. Daha önceden hazırlamış ya da temin ettiğiniz çiçek taşıma kolilerine yerleştirin (Şekil 1).

(Şekil 1)

3.Yan Destekler: Çiçeklerin taşınmasında herhangi bir durumdan dolayı paketin ters çevrilmesine karşı saksıyı bir çıta gibi destek malzemesi ile birlikte kutuya sabitleyin.


4.Paketlenen Çiçeğin Havalanması: Çiçeği uygun şekilde paketledikten sonra kutuyu kapatıp bantlayın. Ancak bunu yaparken çiçeğin havalanmasını sağlayacak deliklerin koli üzerinde olmasında dikkat edin.


5.Taşıma ve Kutudan Çıkartma: Çiçeklerin taşınması esnasında en son tüm eşyalar yüklendikten sonra çiçekleri yükleyin böylelikle ilk açacağınız koliler çiçek kutuları olacaktır. Kutuları koyduğunuz yerde sarsılmalara karşı gerekli sabitleme araçları ve olası herhangi fiziksel darbelere karşı yumuşatıcı malzemeleri (battaniye gibi) kullanmaya özen gösterin. Yeni taşındığınız yerde çiçeklerin taşınmasından sonra yapacağınız ilk iş çiçeği kutularından çıkartmanız ve daha önce belirlediğiniz yere ekmeniz olmalıdır. Aksi takdirde giderek solmaya doğru yüz tutabilir. Çiçekleri açtıktan sonra nem oranlarına göre hafif bir sulama yapabilirsiniz.


Anahtar Kelime: Çiçek, paketleme, taşıma, çiçek paketlenmesi, çiçek taşınması